Akar (Mite)

11.11.2015
Akar (Mite)

Mite (akar), yatak, yastık, yorgan, halı, koltuk, kumaşla örtülü mobilyaların derinliklerinde yaşayan, dökülen deri parçaları ve kıl ile beslenen, mikroskobik, eklembacaklılardır. Tozlu ve karanlık ortamlarda sıklıkla görülen mite (mayt), sıcak ve nemli ortamları sever. Mite, insan vücudunda bol miktarda bulunur, astım, bronşit ve alerjik hastalıklara neden olur. İnsanda iğne gibi batmalara ve kaşıntılara neden olur.

AKAR dan nasıl kurtulunur?

  • Akarlar  karanlık, tozlu, nemli ve sıcak ortamlarda fazla görülür. Bir gram deri parçası ile bir milyon akar beslenebilmektedir. İnsan sağlığı için büyük tehlike oluşturan akarlardan kurtulmak için özellikle güneşli havalarda evin bol bol havalandırılması gerekir.
  • Günde ortalama 20-30 adet dışkı bırakan mite, tozla birlikte insanların solunum yollarına yerleşerek, kronik hale gelen astım, bronşit ve alerjik hastalıklara yol açar. Bu nedenle; yastık, yorgan, battaniye gibi eşyaların havalandırılıp, nevresimlerin haftada bir yıkanması gerekir.
  • Genellikle pis ve tozlu ortamda bulunan akarlar la mücadelede, temizliğe dikkat edilmesi gerekir.
  • İnsan vücudunda sebepsiz yere iğne gibi batmalar ve kaşıntılara neden olan  akarlar dan kurtulmak için ilaçlama şirketlerinden destek alınıp, yıkanamayan tüm eşyaların ve evin ilaçlatılması gerekir.

Tümü